Realita trhu s nemovitostmi, co bude dál?

Kdo zatím nebydlí ve svém a o pořízení nemovitosti uvažuje, připlatí si. Loni byty zdražovaly dvouciferným tempem a ceny realit i letos rostou. A banky znovu zpřísňují hypotéky.

Ceny v Praze, která táhne nemovitosti v České republice, nyní dosahují hranice 100 tisíc korun za metr čtvereční, což přispívá k ochlazování poptávky, jež je při stagnaci nabídky tahounem cen. Do budoucna bude trh nemovitostí ovlivňován hlavně poptávkou, zvýšení nabídky, které by dalo impuls ke snížení cen, se nedá očekávat.

Růst ceny bytů znamená horší dosažitelnost bydlení. To ještě komplikuje další zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů, které od října vešlo v platnost. Banky přísněji posuzují příjem žadatelů. Výše dluhu nesmí překročit devítinásobek ročního čistého příjmu. Žadatel o hypotéku může na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.

V praxi to bude vypadat následovně. V Praze stojí průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních kolem 6,7 milionů korun. Při 90 procentní hypotéce by žadatel musel mít našetřeno 670 tisíc korun. Pokud by mu banka přiklepla hypotéku na 30 let, musel by splácet necelých 24 tisíc korun měsíčně.  Hrozí, že na vlastnické bydlení běžné domácnosti nedosáhnou a nové byty budou kupovat jen movití investoři. Lidé z Prahy začnou utíkat do regionů, nebo budou nuceni jít do nájmu za ještě vyšší nájemné, než by činila splátka hypotéky.

Poradíme Vám s hypotékou, prodejem i koupí nemovitosti

Napište nám – ozveme se a poradíme, jak celý proces prodeje nebo nákupu maximálně zjednodušit!